Átfolyós vízmelegítő vagy tárolós vízmelegítő ?

Átfolyós vízmelegítő vagy tárolós vízmelegítő ?

zmelegítők alapvetően két nagy csoportra oszthatók, az átfolyós vízmelegítö és a tárolós vízmelegítő  készülékekre. A két csoport teljesen másként működik, így az első és egyben legfontosabb döntésünk az ezek közötti választás kell, hogy legyen.

Átfolyós vízmelegítő

Az átfolyós rendszerű vízmelegítők egyik legnagyobb előnye a kis helyigény. Ennél a fajta megoldásnál a készülék teljesítményétől függően korlátlan mennyiségű meleg víz nyerhető, mert ahogyan a nevéből is adódik, a vizet nem felmelegíti és eltárolja, hanem a készüléken való átfolyás alatt melegíti fel. Általában az átfolyós rendszerrel egy csaptelep, erős kompromisszumok és családi összefogás mellett kisebb lakások melegvíz-ellátását tudja biztosítani. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy egyszerre csak egy csaptelepen tud kellő vízmennyiség átfolyni, és ha a zuhanyzó mellett például a konyhában is kinyitjuk a meleg vizet, akkor a zuhanyzó csaptelepén kikevert hideg-meleg víz hőmérséklete drámaian csökken.

Átfolyós üzemű elektromos készülékek:

Az elektromos átfolyó rendszerű készülékek óriási előnye, hogy a csaptelep megnyitásától számított 2 másodpercen belül megjelenik a meleg víz. Ez nem tűnik nagy eredménynek, ám ha számításba vesszük, hogy egy átlagos kézmosás 20-25 másodperc, akkor a csap megnyitásától számított várakozási idő korántsem mindegy, mert jelentős energiavesztesége is lehet a távolról, 5-10 másodperc alatt megérkező meleg víznek. A nagy teljesítménynek természetesen ára van, hiszen ezek a készülékek nagyobb teljesítményt vesznek fel a hálózatból.

Az elektromos készülék hátránya, hogy a nagy fűtőteljesítmény miatt a készülék vízkövesedése korábban megkezdődik, a fűtőszálon található vízkő pedig ront a fűtőszál teljesítményén, tehát korántsem elhanyagolható szempont a tisztán tartásuk fontossága.

Tartalyos 271

Tárolós vízmelegítő készülékek

Ezzel szemben a víztárolós készülékek mérete jóval nagyobb helyet foglal el, viszont egy nagyobb létszámú család számára mindenképpen ez a megoldás javasolt. Ebben az esetben megoldható, hogy a meleg vizet előállító készülék távolabb legyen felszerelne a csaptelepektől is. Ilyenkor kis ideig ugyan várni kell, hogy a meleg víz „odaérjen” a készülékhez, hiszen a csaptelep és a vízmelegítő között nincs cirkuláltatva folyamatosan a víz. Így a falba szerelt vezetékekben található pangó víz egy idő után lehűl, és a megnyitáskor először ezt tolja ki maga előtt a tárolóból érkező víz.

Elektromos üzemű víztárolós készülékek:

A víztárolók mérettől és teljesítménytől függően előre felmelegítenek vizet, és azt a beállított hőfokon tartják. Sokkal gazdaságosabb üzeműek, mint az átfolyós rendszerűek, azonban a készülékekben található vízmennyiség felfűtése sokkal lassabb, így jól kell tudnunk megválasztani, hogy mekkora víztérfogat tudja kiszolgálni az igényeinket, mert ha egy családtagunk „kifürdi” a vizet belőle, akkor a többi családtag keserves, langyos vagy hideg vizes mosdásnak néz elébe. A készülék túlfűtés ellen védett, tehát lekapcsol, ha az emberi egészségre ártalmas szintre melegszik fel a vizünk a tartályban. Emellett fagy ellen is védett, ezért a szabályozó elfagyás elleni üzemére kapcsolva minimális áramfogyasztással megóvja a készüléket a károsodástól. Az elektromos üzemű készülékek óriási előnye, hogy nem igényel kéménybekötést, így pluszköltségek nélkül beüzemelhető.

Láthatjuk, hogy a vízmelegítő kiválasztása bonyolult feladat, bármelyik készülék mellett is döntünk, kérjük szakember segítségét. Mivel a beszerelést is ő fogja elvégezni, ezért kérjük ki előre a tanácsát és kérjünk ajánlást, hogy ő melyik típust ajánlja és miért!

 

 

 

Hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük